Gå til indhold

Walter Christmas: Peder Most – samlet udgave bd. 1-5 - eBibliotek 1800

Spring menu
[Hjem]
Spring menu
Walter Christmas: Peder Most – samlet udgave - Forside
Walter Christmas: Peder Most – samlet udgave
Alle fem Peder Most-fortællinger i ét bind.

Her får du hele Peder Most-serien i ét bind:

  • Peder Most
    Da Svendborg-drengen Peder Most og hans ven Frits Klenow forliser i Atlanten, bliver de taget op af "vistnok den grimmeste, den slettest holdte og den dårligst sejlende" damper på verdenshavene, spanieren Don Carlos, der sejler under den gamle kaptajn Don Pedro og hans søster Pampina.
    Peder og Frits bliver venner med Don Pedro og Pampina, der afslører mangt og meget fir den, bl.a. at skuden under dække af en fragt jernbaneskinner til den venezuelanske regering også smugler våben til oprørshæren sammesteds. – Og det er ikke den eneste hemmelighed, Don Carlos skjuler under sin beskidte overflade.
  • Styrmand Most
    Peder Most får i dette andet bind af Peder-Most-sagaen hyre på en forkælet amerikansk millionærs lystdamper Swell. Da amerikaneren af en tåbelig årsag ser sig gal på hele den engelske nation, sætter han sig for at genere denne ved at undsætte Transvaals præsident Krüger, der sidder indesluttet af engelske tropper i sit eget land. Og de kække danske besætningsmedlemmer på Swell er naturligvis blandt undsætningsekspeditionens medlemmer, der dog får et noget andet udfald end millionæren havde tilsigtet.
  • Kong Peder
    Da Peder Most og den amerikanske millionær Dick er på besøg hos en indisk fyrste, møder de den tyske ornitolog prof. Blasewehr. Dick bliver snart grebet af professorens fikse idé: at drage til New Zealand for at finde et overlevende eksemplar af den så vidt vides uddøde moa-fugl. Undervejs til New Zealand støder de på en skibbruden kaptajn, og i et forsøg på at finde og befri dennes besætning, der er fanget af australske menneskeædere, ender Peder Most på en stillehavsø, befolket af lyshudede polynesiere, en irsk troldmand og ikke mindst den smukke dronning Tagra-Sah.
    På naboøen lever imidlertid en flok ondskabsfulde australnegre, hvis høvdings søn angler efter den skønne Tagra-Sah.
  • På livet løs
    I første del af denne fjerde Peder Most-historie får vi at vide, hvad der var blevet af den forsvundne Mike Green fra Percival, der var taget til fange af australnegre i Kong Peder. Anden del handler om afslutningen på Peder Mosts kongeværdighed på Tongaloa og hvordan han efter flere eventyr støder sammen med Mike og genfinder Dick More og hans dampyacht, før han atter kan sætte kursen mod Danmark og det kære Svendborg.
  • Peder Most på krigsstien
    Der er gået nogle år siden Peder Mosts sidste eventyr. Vi er midt i 1. verdenskrig, og Peder har købt et fragtskib, som han er på vej gennem Middelhavet med, da han samler nogle skibbrudne op. Det er de overlevende efter at et engelsk hospitalsskib er sænket af en tysk undervandsbåd – bådsmanden, en såret dreng og en sygeplejerske.
    Peder bringer, efter at være undsluppet den tyske ubåd, de skibbrudne til Cairo, hvor han og sygeplejersken bliver indblandet i en spionaffære, før det hele ender med ...

2. på ny gennemgåede og opdaterede udgave.

Gratis til ikke-kommerciel brug.
Bogen kan også læses online og hentes i andre (autogenererede) formater hos Internet Archive.


ISBN  978-87-7628-095-6 – Format: epub 3 – Tilgængelig fra 30. november 2024.
Tilbage til indhold