Adelbert von Chamisso
Adelbert von Chamisso (opr. Louis Charles Adélaïde de Chamissot) (før 31. januar 1781 i Boncourt, Champagne, Frankrig – 21. august 1838 i Berlin) var en tysk forfatter og botaniker. Han var søn af en fransk adelsmand, Louis Marie de Chamissot, som i 1790 flygtede for Revolutionen til Tyskland, hvor familien slog sig ned i Berlin. Efter freden i Tilsit i 1807 vendte familien tilbage til Tyskland, men Adelbert blev i Berlin, hvor han efter en karriere i den prøjsiske hær blev han medudgiver af Berliner Musenalmanach, hvori han bl.a. udgav nogle af sine egne digte. 1815-18 deltog han som botaniker og kartograf mm. på en verdensomsejling, hvorfra han i 1821 udgav sin Tagebuch. Han blev efter hjemkomsten tilknyttet Berlins botaniske have, og resten af hans liv var fordelt mellem poesien og hans videnskabelige arbejde på mange forskellige områder (hans sidste værk var en afhandling om det hawaiianske sprog!)
Det værk, han i dag primært huskes for, er Peter Schlemihls forunderlige historie; men han er også ophavsmanden til digt-cyklussen Frauenliebe und Leben, som senere er sat i musik af bl.a. Robert Schumann (op. 42) og oversatte værker af udenlandske forfattere, blandt andre nogle digte af H.C. Andersen, som besøgte ham i 1831, til tysk.
ISBN 978-87-7979-857-1
Peter Schlemihl bytter sin skygge bort med Djævelen for Fortunatus' uudtømmelige pung. Det viser sig at være en skidt handel.
Peter Schlemihl bytter sin skygge bort med Djævelen for Fortunatus' uudtømmelige pung. Det viser sig at være en skidt handel.
Pris uden rabat0,00 kr