Gå til indhold

P. Fr. Rist: Soldater - eBibliotek 1800

Spring menu
[Hjem]
Spring menu
P. Fr. Rist: Soldater - Forside
P. Fr. Rist: Soldater
eks fortællinger fra soldaterlivet i gamle dage, først og fremmest den romanlange Ved de lette dragoner i Itzehoe, der skildrer livet hos generalen ved Livregiment lette Dragoner i Itzehoe omkring år 1800, efterfulgt af en lille pastiche fra omkring den samme tid: Af en Officersfrues Papirer.

I 2. del – Fra vore dage – får vi fire soldaterhistorier fra Rists egen tid, dvs. omkring 1885, da bogen blev skrevet: Den gamle kaptajn, På kasernen, Lille Jens og Anette.

Der tales i historierne en del både gammel dansk bondedialekt og det underlige miskmask af dansk, tysk og fransk, man brugte i visse bedre kredse omkring år 1800; Af en Officersfrues Papirer er en pastiche over breve og dagbogsblade fra samme tid, skrevet som en lille enkefrue af middelstanden kunne gøre det, og det gør alt sammen, at bogen næppe vil være egnet til brug med computergenereret oplæsning.

Ny, opdateret udgave.

Gratis til ikke-kommerciel brug.

Bogen kan også læses online og hentes i andre (autogenererede) formater hos Internet Archive.


ISBN  978-87-7628-070-3 – Format: epub 3 – Tilgængelig fra 28. september 2024.
Tilbage til indhold