Gå til indhold

Honoré de Balzac: Den falske elskerinde - eBibliotek 1800

Spring menu
[Hjem]
Spring menu
Forsidebillede
Honoré de Balzac: Den falske elskerinde
Efter at have været gift med eksil-polakken grev Laginski i nogen tid, opdager Clémentine, at der er en anden mand i huset, som styrer alt og sørger for alt. Denne anden mand er Thaddeus Paz, som har viet sit liv til Laginski efter at denne har frelst hans liv under et oprør mod Rusland, hvor begge kæmpede på polsk side.

Clémentine føler sig straks tiltrukket af den smukke, heroiske mand og forsøger at drage ham ind husets daglige liv. Hvad hun ikke ved er, at Paz elsker hende til vanvid, men at hans æresbegreber forbyder ham at svigte sin ven Laginski.

Da Clémentines tilnærmelser bliver ham generende, må han nødvendigvis finde på en udvej, der kan kølne grevinden, men bevare ham hans stilling i huset og i grevindens nærhed.

2. på ny gennemgåede og opdaterede udgave.

Pris: Gratis til ikke-kommerciel brug.
Bogen kan også læses online og hentes i andre (autogenererede) formater hos Internet Archive.


ISBN  978-87-7628-145-8– Format: epub 3 – Tilgængelig fra 26. april 2025.
Tilbage til indhold