Gå til indhold

Émile Zola: Damernes Paradis - eBibliotek 1800

Spring menu
[Hjem]
Spring menu
Forsidebillede
Émile Zola: Damernes Paradis
Rougon-Macquart #8

Octave Mouret er blevet indehaver af magasinet Damernes Paradis, som han har fået ved giftermål med den tidligere ejers enke, fru Hédouin.
Romanen fortæller under dække af kærlighedshistorien mellem Mouret og den lille ekspeditrice Denise Baudu, hvordan det moderne stormagasin udviklede sig i Paris i den sidste halvdel af det 19. århundrede.

Damernes Paradis står som et symbol på kapitalismen, der ved sit stadige vokseværk, den kyniske udnyttelse af de ansatte og af forbruget som en form for seksuel tilfredsstillelse æder de gammeldags småhandlende og suger pengene ud af kvinderne, fra den bondske fru Boutarel, der kommer til Paris en gang om året for at bruge sine sammensparede skillinger, til grevinde de Boves, der har penge nok, men alligevel forfalder til butikstyveri for spændingens skyld.

2. på ny gennemgåede og opdaterede udgave.

Pris: Gratis til ikke-kommerciel brug.
Bogen kan også læses online og hentes i andre (autogenererede) formater hos Internet Archive.


ISBN  978-87-7628-271-4 – Format: epub 3 – Tilgængelig fra 20. december 2025.
Tilbage til indhold