
Carl Muusmann: Tretten trumfer
Da godsejer George Werner dør, efterlader han sit jordiske gods til sin brodersøn, den sløve og ligegyldige Holger, på betingelse af, at han gifter sig inden et år efter den gamles død. Hvis ikke, skal godset tilfalde en fjernere slægtning.
Holger er dog temmelig ligeglad, indtil en brand vækker hans slumrende livsånder, og han i en feber drager først til Berlin og siden til Paris, hvor han forelsker sig i en cirkusartist, beridersken Virginie Clarck. Virginie vil gerne have ham, men hendes fader vil ikke give slip på sin lukrative investering.
Vi røber vel ikke for meget ved at sige, at den kringlede intrige ender lykkeligt, og undervejs får forfatterens alter-ego i bogen, journalisten Helge Foss, også lejlighed til at fortælle et par historier fra den cirkus-verden, han elskede.
Pris: 45.–
ISBN 978-87-7979-414-6 – Format: epub 2 – Tilgængelig fra 18. maj 2015.